7 najčastejších mýtov o meditácii

Čo je vlastne meditácia a čo všímavosť?

Všímavosť a meditácia sú praktiky na upokojenie mysle, sústredenie pozornosti a dosiahnutie pokoja. Tieto slová sa často zamieňajú, sú však odlišné. V súvislosti s meditáciou sa tiež často vyskytujú nedorozumenia a niektorí ľudia majú voči nej nedôveru. Pozrime sa teda bližšie na to, čo to vlastne všímavosť a meditácia sú. Rozoberieme si 7 najčastejších mýtov o meditácii.

Všímavosť

Všímavosť (mindfulness) je stav zvýšenej pozornosti a zámerného sústredenia sa na prítomný okamih. Môžete si všímať svoj dych, to, čo práve robíte, čo pozorujú vaše zmysly, alebo svoje vnútorné myšlienky a emócie. Praktiky mindfulness zvyčajne zahŕňajú zámerné zameranie mysle, sústredenie sa na dýchanie a upokojenie mysle.

Meditácia

Meditácia je napokon to isté, len je trochu formálnejšia. Namiesto toho, aby ste si jednoducho uvedomili, čo sa deje, meditácia sa riadi špecifickým procesom. Zvyčajne sedíte alebo ležíte na mieste, kde môžete stráviť dlhší čas (aspoň 5 minút) bez toho, aby ste boli vyrušovaní. Meditácia je posunutie všímavosti na hlbšiu úroveň. Zvyčajne je to zameraná viac dovnútra, než na pozorovanie vonkajšieho sveta. 

medtiácia, mindfulness, ruky s krystálom, mýty o meditácii, 7 mýtov o meditácii

Predstavte si to takto: všímavosť je širšia, zameriava sa na vnútorné i vonkajšie prostredie a možno ju praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek, zatiaľ čo meditácia je špecifickejšie zameraná na vnútorné prostredie a praktizuje sa zámernejšie a formálnejšie

Pod pojmom formálne rozumieme jednak to, že sú štruktúrovanejšie, ako napríklad postupovanie krok za krokom podľa vedenej meditácie, a jednak to, že sú pravidelnejšie, ako napríklad praktizovanie meditácie každý deň v rovnakom čase

Niektorí ľudia sú voči meditácii skeptickí alebo sa jej bránia, pozrime sa teda na 7 najčastejších mýtov o meditácii:

1. Neviem, ako to urobiť. 

Mnohí ľudia sa obávajú, že meditáciu robia zle, ale pravdou je, že je to také jednoduché, ako venovať pozornosť vlastnému dýchaniu. Neexistuje žiadny konečný cieľ meditácie ani žiadny správny spôsob, ako ju robiť, takže sa uvoľnite a vedzte, že to nemôžete pokaziť!

2. Aby som mohol meditovať, musím prestať myslieť a mať prázdnu myseľ. 

Je nemožné úplne prestať myslieť. Dokonca aj tí najpokročilejší meditujúci dokážu svoje myslenie len zredukovať. Je pravda, že súčasťou účelu meditácie je utíšiť a upokojiť myseľ, aby ste nad ňou mali väčšiu kontrolu, ale myslenie počas meditácie nie je problém. To, že vaša myseľ blúdi a premýšľa o tom, čo budete jesť na obed, je úplne normálne. Keď si to všimnete, jednoducho ju presmerujte späť na meditačnú prax. Časom sa vaša myseľ prirodzene lepšie sústredí, a o to ide! Nechoďte však do toho s tým, že chcete, aby sa vaše myšlienky zastavili. Ak by prestali, prišli by ste o všetky veľké výhody meditácie, vrátane schopnosti jasnejšie tieto myšlienky pouorovať.

3. Meditácia znamená sedenie v nepohodlných polohách, ktoré si vyžadujú flexibilitu

Áno, niektorí ľudia to robia, ale je to stereotypný obraz, nie realita. Väčšina ľudí medituje v sede na stoličke, v ľahu, v stoji alebo dokonca pri chôdzi. Aj keď je ideálne mať správne držanie tela, v skutočnosti ide o to, aby ste boli v pohodlnej polohe nehybní.

4. Meditácia je náboženská, duchovná alebo „woo-doo“

Hoci sa často spája s budhizmom, hinduizmom alebo hipisáckym, novodobým špiritizmom, takmer všetky kultúry a náboženstvá majú praktiky, ktoré sa považujú za meditáciu, hoci ju často nazývajú inak. Meditácia sa stala mainstreamovou a sekulárnou (čo znamená, že nie je náboženská ani duchovná) vďaka mnohým štúdiám, ktoré dokazujú jej účinnosť pri znižovaní stresu a úzkosti a zvyšovaní produktivity a šťastia. Takmer všetci úspešní (finančne aj šťastne) lídri uvádzajú, že meditácia je súčasťou ich života, a profesionálni športovci ju používajú ako súčasť svojej kondičnej prípravy. 

5. Nechcem, aby ma ľudia počuli spievať alebo hovoriť „OM“. 

Opäť, áno, niektorí ľudia do svojich meditácií zahŕňajú vokalizáciu, ale vy nemusíte. Žiadna z meditácií, ktoré praktizujem a učím ja, nevyžaduje, aby ste vydávali akýkoľvek zvuk.

6. Ľudia, ktorí meditujú, sú vždy pokojní. 

Hoci štatisticky je pravdepodobnejšie, že niekto, kto medituje, sa bude cítiť spokojný, pokojný, šťastný a sústredený, v žiadnom prípade to však neznamená, že nemajú stres, hnev alebo že občas nie sú na pokraji nervového zrútenia.

7. Na meditáciu musíte byť uvoľnení alebo zenoví. Ľudia s úzkosťou nemôžu meditovať.

To jednoducho nie je pravda. V skutočnosti ľudia, ktorí sú vysokoenergetickí, úzkostliví alebo majú poruchy pozornosti, môžu mať z meditácie ešte väčší úžitok ako ostatní. Opäť platí, že meditáciu nemôžete robiť zle. Niektorí ľudia, najmä tí, ktorí meditáciu praktizujú často a dlhodobo, sa dokážu dostať do hlbšieho stavu uvoľnenia ako iní. Avšak bez ohľadu na to, kto ste, venovanie času praktizovaniu dýchacích techník a sústredeniu mysle má pozitívne účinky a vyústi do pokojnejšej mysle a pohody.

meditácia, mýty o meditácii, žena, mindfulness

Pravdou však je, že meditácia môže byť presne taká, akú si ju sami želáte. Nemusíte sa do ničoho nútiť, v meditácii ide len a len o vás. Preto to má byť niečo, čo je vám maximálne príjemné, upokojí vás a zároveň nabije energiou na ďalší deň.

Nabudúce si v ďalšom článku povieme ako začať meditovať v 10 krokoch.

Namaste

Návrat hore